Stres v zaměstnání

Tuto fyziologickou reakci zná každý z nás moc dobře z vlastní zkušenosti. Prožíváme ji tehdy, když procházíme ohrožující situací, např. termín, do kterého  musí být splněn určitý úkol (ten ovšem nestíháme). Pokud nastane, náš mozek dá povel nadledvinkám, aby uvolnily stresové hormony do krve. Veškerá energie v těle putuje do svalů – je tak na chvíli omezena funkce jiných orgánů. Tato činnost tělo dosti vysiluje. Našemu tělu je úplně jedno, zda se jedná o velkou či malou stresovou situaci – vždy reaguje stejným způsobem.

stress

Stres – samá negativa

Situace, s kterými člověk přichází do styku, jsou dlouhodobějšího charakteru – jde o stres ve škole či v zaměstnání, dluhy, rozvod, atp. Pokud bychom stresem procházeli delší dobu, pocítíme zdravotní problémy ve formě ztuhlosti svalů, nespavostí, chvění těla, zvýšený krevní tlak,… tyto problémy mohou vyústit až k srdeční nedokrevnosti (v nejhorším případě končí infarktem). Ke stresu se připojují další různá negativa – kouření, konzumace alkoholu, aj.

Stresové situace

Nové vedení – nový člen ve vedení firmy se pro určité zaměstnance stává obrovskou změnou. Neví, co od něj mohou čekat, bojí se jeho záměrů. I tak buďte v klidu, nový ředitel ihned nemusí znamenat hrozbu. Může do společnosti zavést nové návyky, které sami oceníte. Taktéž může jít i v případě personálních změn. Sledujte tuto změnu a koukejte do budoucna – můžete očekávat povýšení či lepší platové ohodnocení.

Stres

Stres

Otázka nastává – jak se stresu vlastně “zbavit”? V dnešní roztěkané době? Nejlepším a nejúčinnějším způsobem je cvičení. Tento skvělý přírodní lék totiž dokáže vyplavit z mozku endorfiny, které na naše tělo působí jako lék pro lepší náladu a proti bolesti. Samozřejmostí je dostatečný přísun potravy bohaté na vitamíny, stopové prvky, zdravé tuky, aj. Chození do společnosti nebo trávení společných chvil s rodinou či známými jsou dalšími skvělými pomocníky pro odstranění stresu. Deník. Vidina snadného způsobu, jak pozorovat naši činnost po celý den. Pomáhá snižovat pocity střesu tím, že umožňuje získat celistvý náhled o aktivitách. Nebudete se stresovat a obávat toho, že zapomenete na důležitý úkol. K uklidnění a eliminaci stresu pomáhá i poslech oblíbené hudby, využití esenciálních olejů nebo akupunktura. Pokud se stále nedaří, odborná pomoc (nejčastěji psychologa) vám určitě pomůže. Pomůže vám detailně rozebrat vaši situaci a navrhne řešení, které pro vás už bude snadno zvládnutelné.

Pokud máte pocit, že věnujete svůj čas několika věcem najednou a cítíte, že rudnete vzteky, zavřete na chvíli oči. Váš mozek cítí přetaženost. Jak prostá metoda.