Parkoviště letištní, nebo přilehlé – je to bezpečné?

Parkoviště letišť bývají často velmi předražená, ale díky množství přilehlých neoficiálních hlídaných parkovišť soukromníků šly za posledních pár let ceny prudce dolů, a proto jich lidé využívají čím dál tím více. V dřívějších dobách tomu tak však nebylo, jelikož spousta lidí měla za to, že jde o předražené služby, které se vůbec nevyplatí. Postupem času však můžeme pozorovat, že tento názor ustupuje a služeb parkování přímo na letišti a v okolí letiště je využíváno čím dál tím víc, což vyžaduje aktualizaci pravidel letištních parkovišť (další informace). Navíc se nabízí zodpovědět otázku, zda je takové parkování vůbec bezpečné.

Parkoviště letiště – kryté nebo venkovní?

Při výběru parkoviště budete muset vzít v potaz hned několik bezpečnostních vlastností, podle kterých správné parkoviště vyberete. Na výběr dostanete kryté a venkovní parkoviště a tyto dvě varianty se budou lišit zejména cenou. Samozřejmě logicky lze odvodit, že bezpečnějším místem bude kryté parkoviště, už jen proto, že auto bude uschované uvnitř a vyhne se tak venkovním vlivům.

Jak vybrat konkrétní místo?

Zvolíte-li venkovní parkoviště, měli byste věnovat zvýšenou pozornost místu, kde bude auto zaparkované. Rozhodně se vyhýbejte místům v blízkostí stromů, popřípadě v blízkosti přístřešků. Nikdy totiž nevíte, jaké počasí Českou republiku v době vaší nepřítomnosti zastihne, a v případě, kdy by přišla vichřice, by mohly spadané větve, či tašky z přístřešku vaše auto poškodit.

Kamerový systém s ostrahou

První, čeho byste si měli při příjezdu na parkoviště všimnout je oplocení. Pokud parkoviště nemá plot, není dobře zabezpečeno. Další věc, která patří v dnešní době mezi standard je kvalitní kamerový systém a ostraha 24/7. Pokud tedy vámi vybrané parkoviště tyto služby nenabízí, určitě se zamyslete nad jinými možnostmi, jelikož se vaše auto nebude nacházet na úplně bezpečném místě.

Poškození vozidla

Fakt, že na parkovišti letiště Václava Havla musíte za stání zaplatit, však neznamená, že bude o vaše auto dobře postaráno. Může se klidně stát, že z důvodu vichřice spadne na vaše auto větev, či vlivem neopatrnosti zaměstnance parkoviště může být poškozený lak. V takovém případě je dobré zjistit si, jak je na tom provozovatel parkoviště s pojištěním a odpovědností za škodu (touto problematikou se zabývá i tento článek).

Obecná povinnost

V případě škody na zaparkovaném vozidle stanovuje zákon povinnost provozovatele tuto škodu majiteli vozidla nahradit. Škodu nahradí provozovatel hlídaných garáží nebo zařízení podobného druhu, jedná-li se o dopravní prostředky v nich umístěné a o jejich příslušenství. Avšak tato povinnost je provozovateli uložena pouze v případě, že sám garantuje hlídání parkoviště (respektive vozu). Nezáleží pak na tom, jestli je parkoviště skutečně hlídané nebo ne, ale pokud provozovatel parkoviště tyto služby neposkytuje, s náhradou škody to nebude vůbec lehké (více zde).

Jak poznat dobře hlídané parkoviště?

Dobře hlídané parkoviště by mělo mít při nejmenším oplocení. Také si všimněte stylu, jakým jsou zaparkovaná ostatní auta. Pokud jsou parkována příliš u sebe a v několika řadách za sebou, není to znamení dobrého parkoviště. Nedostatek rozestupů může v kombinaci s nepozorností přerůst v poškození vašeho vozidla. Dále by vaší pozornosti neměl uniknout kamerový systém – dobrý kamerový systém totiž může poskytnout spoustu důkazů v případě poškození, či krádeže vozidla. V zásadě je hlavní si ověřit, zda jde jen o placené parkoviště, či také o hlídané parkoviště. Provozovatel hlídaného parkoviště totiž odpovídá za škodu na vašem vozidle.

Ráj pro zloděje

Co se týče parkování na letišti, kolují nechvalné historky, že jde o ráj pro zloděje a auta zde bývají často vykrádána. Do jisté míry to může být pravda, avšak v případě, že si vyberete kvalitní hlídané parkoviště, nemusíte se ničeho obávat, protože z hlediska bezpečnosti bude o vaše auto skvěle postaráno.

Přidej komentář jako první k "Parkoviště letištní, nebo přilehlé – je to bezpečné?"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*