Escape room – co byste o nich měli vědět

Možná už se k vám pojem escape room neboli tzv. únikové hry, dostal, možná ne. Tento fenomén k nám před 4 lety zavítal z Maďarska.

Co to únikové hry vlastně jsou

Únikovky se hrají většinou ve skupině 2 až 5 lidí. Principem je, že se tato skupina nechá zavřít do místnosti, ze které se snaží najít cestu ven. Pomocí těchto tajemných místností, se hráči dostávají kamkoliv chtějí, ať už do období druhé světové války, do doby komunistů, do středověku či do budoucnosti. Existují i hry ve starých opuštěných nemocnicích nebo protiatomových bunkrech. Skupinky mají na útěk z těchto místností většinou 60 minut, dají se ale najít dobře promyšlené únikovky s větším časovým limitem, jako je 70-80 minut. Zde se můžete dočíst něco málo o historii nebo kolik za takovou hodinu zábavy obvykle zaplatíte.

Escape room – jak na to?

Jelikož s pojmem únikové hry jste se už seznámili, tady je pro vás pár praktických rad.

Jak se hrají

Před vstupem do místnosti se hráči setkají s roommasterem, což je člověk, který je bude celou dobu sledovat pomocí kamer různě umístěných po místnosti. Seznámí je s příběhem hry a pár pravidly, například aby neskákali oknem ven či nesahali na žárovky. Poté jim předá vysílačku, pomocí které s ním budou moci komunikovat v případě nesnází. A pak, hurá na to. Po vstupu narazí na pár hádanek, rébusů a rekvizit, jejichž vyluštění je posune k dalším indiciím. Takhle to jde stále dokola, dokud je tyto indicie nezavedou ke klíči nebo číselnému kódu, díky jemuž se dostanou ven.

Na to nemám hlavu

Podle popisu výše vám určitě došlo, že žádnou fyzickou zdatnost ke hře nepotřebujete, ale slov jako hádanka a rébus jste se zalekli? Luštění šifer není zrovna váš šálek kávy, a proto se bojíte, že byste se před kamarády ztrapnili? Úplně zbytečně! V únikových hrách plníte spoustu různých úkolů, a každý je zaměřený na něco jiného. U některého potřebujete dobrý postřeh, jinde uplatníte svou manuální zručnost, u dalšího úkolu je zase důležitá spolupráce. Největším klíčem k úspěchu je však komunikace. Na této stránce si můžete přečíst stručnou reportáž z osobní návštěvy jedné z her.

Jak vybrat

Protože po celé České republice, a hlavně Praze, můžete najít spoustu únikových her, vzniklo pár webů, které vám s výběrem pomůžou. Na některých si můžete přečíst recenze přímo od redaktorů, jinde najdete hodnocení účastníků. Na pár webech jsou únikovky rozděleny do různých skupin, například pro rodiny, pro začátečníky či pro experty. Rozhodovat se můžete také podle témat. Oblíbenými mezi dětmi a teenagery jsou hry s historickými tématy.

Časté chyby

Velmi častou chybu dělají účastníci v tom, že se rozutečou každý po svém a řeší vše sami. Nenechte se ale zmást, pokud se celá skupina zaměří společně pouze na jednu věc, moc si tím také nepomůže. Důležité je rozdělit si správně úkoly a hlavně komunikovat!

Běžné triky

Jdete na svou první hru a nechcete tam být za úplné losery? Zjistěte si pár běžných triků v únikovkách:

  • Po celé místnosti jsou umístěné skryté objekty, například pod stolem nebo podlahou, nevyhýbejte se ale ani žaluziím, kde můžete najít skrytá slova.
  • Pokud chcete otevřít skříňku či schránku, musíte správně použít puzzle nebo třeba světelné efekty.
  • Najdete-li slovo s utajeným významem, zkuste porovnávat jednotlivá písmena.

Ano, opravdu jen pár. Nechcete přeci přijít o všechnu srandu, ne?

O autorovi

info@press-media.cz
Tiskové zprávy Vám vydá Press Media - info@press-media.cz

1 Komentář k "Escape room – co byste o nich měli vědět"

  1. info@press-media.cz | 6.11.2017 z 19:41 | Odpovědět

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*