Malassezióza a možná alergie u domácích zvířat

O tomto zánětlivém onemocnění jste možná ještě neslyšeli. Avšak chováte-li domácí zvířata jako kočky nebo psy, měli byste o něm vědět co možná nejvíce. Kvasinky Malassezia pachydermatis, jak se odborně nazývají, jsou mikroorganismy vyskytující se běžně v zevním zvukovodu, análních váčcích, v okolí análního otvoru a vulvy. Nepříjemnosti začínají, pokud se tyto kvasinky přemnoží nebo vyvolají-li přecitlivělost organismu. Jinými slovy obávanou alergii.

Průběh onemocnění

Nejdříve se pojďme podívat na průběh zánětu. Obecně rozdělujeme dvě formy. A to lokální a generalizovanou.

Lokální

Nejčastěji se projevuje zánětem zvukovodů a kůže na hlavě, krku, v podpaží, končetinách či análního otvoru. Na první pohled si můžete všimnout silného zarudnutí zasažené kůže. Zvíře se také intenzivně drbe kvůli nepříjemnému svědění. Pokud není zánět léčen, může to dospět až do stádia úbytku srsti.

Dalšími projevy je tvorba tmavě hnědého mazu ve zvukovodech, viditelná změna zbarvení drápků a okolních chlupů do zvláštního červenohnědého odstínu.

Generalizovaná forma

Již od začátku jsou zánětlivé změny ihned pozorovatelné po celém těle. Tato forma je o to trýznivější, neboť svědění je silnější a dochází ke vzniku šupin.

Alergie

Alergie jsou u domácích zvířat v současnosti velmi rozšířeným problémem. Pokud nejsou léčeny, mohou velmi ovlivnit zdravotní stav psa i kočky. A to platí i pro citlivost na kvasinky Malassezia.

V tomto případě není jednoduché diagnózu určit. Každá podezřelá změna chování u vašeho zvířete by vás měla zalarmovat. Alergie vyvolávají silnou svědivost, nervozitu až agresivitu, nechuť k jídlu a také vypadávání kůže. Často bývají zaměňovány s onemocněním kůže virového původu. Alergii skutečně objeví jen specializovaný laboratorní test.

Pro více informací navštivte https://www.genomia.cz.